Powiadamiaj mnie o nowościach

Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi 2017
Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi 2017
miejsce : Kowary, ul. Podgórze
czas : od 2017-02-18 do 2017-02-18

 

Serdecznie zapraszamy w sobotę 18 lutego 2017 r. do Kowar na  nasz cykliczny zimowy „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi”. Impreza ta w naszym mieście odbędzie się już po raz czternasty.


Zabawa ta, popularna w  XIX wieku i początkowo przeznaczona  wyłącznie dla zamożnych kuracjuszy i turystów z zasobnym portfelem, powróciła do Kowar w 2001 roku w wielkim stylu. Od tego czasu wszyscy lubiący ruch na świeżym powietrzu i szczyptę sportowej rywalizacji, mogą uczestniczyć w tej oryginalnej imprezie i poczuć radość towarzyszącą zimowym zjazdom.

 

Dwuosobowe załogi sań wystartują z punktu poniżej Sulickiego Rozdroża, by następnie zjechać leśnym duktem w dół w pobliże przepięknie położonego Hotelu **** „Jelenia Struga MEDICAL SPA” (Kowary, ul. Podgórze 55). Dojechanie do mety nie jest jednak dla zawodników końcem sportowych emocji. Muszą oni wziąć jeszcze udział w kolejnych, nie zawsze łatwych konkurencjach. Piłowanie pniaka, wiązanie stosu drewna, czy rzut śnieżką do dzwonka nie jest wcale tak banalne jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Trzeba tego najpierw spróbować. Dodatkowe punkty zdobyć można także za oryginalny strój. Liczymy na kreatywność oraz poczucie humoru zawodników.

 

Imprezie towarzyszą stroje z epoki, występy artystyczne i  rozmaite konkursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Do pokonania uczestnicy mają przygotowaną trasę w dół leśnymi duktami aż do Kowar - Podgórza. Jak i w przeszłości, tak i teraz miłośnicy sań  rogatych znajdą w Kowarach moc atrakcji i na pewno długo nie zapomną uczestnictwa w tej niezwykłej,  jedynej w swoim  rodzaju imprezie.

Impreza odbędzie się oczywiście w wypadku sprzyjających warunków śniegowych.

Formularz zapisów dwuosobowych załóg oraz regulamin imprezy „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi” znajdziecie na stronie: http://www.kowary.pl/pl/xiv-miedzynarodowy-zjazd-saniami-rogatymi

 

Uwaga widzowie i zawodnicy:
  Mile widziane kolorowe stroje!

 

Organizatorami „Międzynarodowego Zjazd Saniami Rogatymi” są: 

Gmina Miejska Kowary, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, Nadleśnictwo "Śnieżka", Związek Gmin Karkonoskich, Jelenia Struga MEDICAL SPA, Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa, Kopalnia Podgórze, Fundacja Slow City.

 

Śnieżny wehikuł czasu

A czym tak w ogóle są sanie rogate? Są one znacznie większe od zwykłych, dziecięcych sanek. Ich konstrukcja jest niezmienna od stuleci: drewniana rama na płozach z miejscem dla dwóch osób: pasażera i przewodnika. Na przedzie śnieżnego wehikułu umieszczone są dwa rogi, pomagające przewodnikowi w kierowaniu.

W rejonie Kowar sanie rogate znane są od XVI wieku. Drwale i chłopi używali ich jako środka transportu aż do początków XX w. Pod górę wciągały je konie, natomiast z góry zjeżdżały same kierowane przez siedzącego na przedzie  człowieka.

Oficjalnie do przewozu ludzi po raz pierwszy sanie posłużyły w roku 1737. Natomiast turystyczne walory zjazdów na rogatych saniach odkryto dopiero na początku XIX wieku. Pierwszy rekreacyjny zjazd odnotowano w 1815 r. Trasa o długości siedmiu kilometrów prowadziła od schroniska na Przełęczy Okraj do zjazdu „Pod Złotą Gwiazdą” w Kowarach. To pierwszy i najstarszy szlak zjazdowy w Karkonoszach. Właściciel kowarskich schronisk, Stefan Hübner i Karl Nagel, odtąd co roku organizowali zimowe zjazdy turystyczne saniami rogatymi. Hübner dostosował ich budowę  do  wygodnego  przewożenia  ludzi.

Zjazdy saniami rogatymi szybko zdobyły dużą  popularność wśród gości odwiedzających Kowary. Korzystały z nich przede wszystkim osoby zamożne. Zabawa należała do ulubionych rozrywek elit. Ówczesne grafiki i karty pocztowe przedstawiają rozbawione towarzystwo podczas zjazdów na saniach rogatych z Przełęczy Okraj do Kowar. Eleganckie ubrania turystów: fraki, lekkie płaszcze, eleganckie suknie, kapelusze na głowie, świadczą o tym, że zjazdy miały swój ciąg dalszy. Na ogół kończyły się hucznymi  imprezami w schroniskach i gospodach...

 

 

LISTA ZAPISANTYCH ZAŁÓG. Lista uaktualniana jest codziennie o godz. 14:00 ( z wyłączeniem sobót i niedziel) PLIK*pdf

 

 

zdjęcia
plakat


‹ zobacz wszystkie imprezy

projektowanie stron internetowych: strimeo.tv

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 (POWT 2007-2013).