Formy dostępu do Internetu w Kowarach

W tej kategorii wpisuj wszelkie uwagi, spostrzeżenia, odczucia na temat swojego miasta, czyli Kowar... oczywiście :)

Re: Formy dostępu do Internetu w Kowarach

Postprzez neti » Śr, 18 maja 2016, 19:10

Nie ma co zaprzeczać czy potwierdzać ogólnie znanych informacji.

Nie wspominasz o możliwych problemach w działaniu DOCSIS czy GPON, ale może tonie czas, ani miejsce na takie tematy.
Zaraz LTE 800MHz będzie faktem i zobaczymy jak będzie się zachowywać wychwalana technologia.

Nie wiem co UPC rozwija ale MultiMedia buduje GPON, Netia buduje xPON, Orange buduje xPON, więc coś musi być na rzeczy.

DOCSIS 1.x—38Mbps Down; 9Mbps Up
DOCSIS 2.0—38Mbps Down; 27Mbps Up
DOCSIS 3.0—152Mbps Down; 108Mbps Up
DOCSIS 3.1—10,000Mbps Down; 1,000Mbps Up

Skrótowe zestawienie przepływności DOCSIS.
Mimo wszystko nie widzie potrzeby przepychania się.
neti
Nowy

Re: Formy dostępu do Internetu w Kowarach

Postprzez rss5g » Pn, 01 sie 2016, 18:53

Witam.

Dobrą listę stworzyłeś. Całkiem przypadkowo trafiłem na wpis z zapytaniem co z rss5g?

Urodziło mi się drugie dziecko :) i pracuje nad czymś innym *wycięte*

RSS5G już nie ma. Wystartujemy może kiedyś jeszcze raz ;) Odnośnie strony. Nie przedłużyłem domeny, bo nie widziałem potrzeby dalej płacić stówę rocznie. I ktoś mi ją podsiadł. takie proste :) rss5g nie przyniosło dochodów i musiałem zamknąć, żeby się nie zadłużać dalej.

5G nawiązywało do 5GHz w odróżnieniu do 2,4Ghz. Jest to technologia 2x2 MIMO w maksymalnej modulacji 64-QAM. Jeśli się taką sieć dobrze zrobi to chodzi bardzo dobrze. Średnia przepustowość koło 50 Mb/s bez QoS i jakiś numerów zarządzania przepustowością. Nawet w weekendy. Jako wskazówka: Są szumy, które trzeba redukować w fazie planowania położenia anten. Konkretnie. Jak wiem, że na kominie kolega z Netii ma armaty w 5G to staram się najlepiej komina nie widzieć z punktu położenia montowania anteny, niezależnie od częstotliwości używanej. Linia widoku jest wymagana jak najbardziej również między anteną i przekaźnikiem. Może to komuś pomoże stworzyć własnego operatora WISP.

Jako osoba, która się trochę zna mogę powiedzieć, że w tych czasach technologia odnosi się do ceny potrzebnej aby obsłużyć daną ilość osób. Jakość wynika z planowania swoich procesów i wykonania instalacji. Technologia odnosi się do możliwych zarobków. LTE pod tym względem dominuje. Ale też już słabnie z logicznych powodów. Pasywna sieć optyczna w zasadzie trochę działa jak stary standard 802.11a z modulacja OFDM, tylko za pomocą fotonów. Uwaga! Pasywna sieć optyczna jest dzielonym medium. Kto myśli, że ma położone łącze na wyłączność ten się myli. Jest tak samo jak na radio, z szumem itd, tylko 10x szybciej. Można zatem podłączyć więcej użytkowników do jednego urządzenia. Mimo wszystko jest to najlepsze rozwiązanie na papierze i oczywiście też w rzeczywistości. Słabym punktem są wtyczki, które mogą po jakimś czasie przestać działać, jeśli źle zarobione i żel wyschnie lub światłowód się pod napięciem złamie.

Następna edycja LTE pewnie nie dotrze tak szybko do Polski, jednak spodziewam się, że 6G będzie tym co rss5g było kiedyś, tylko bez anteny na kominie i bezpośredniej widoczności do przekaźnika. LTE-A już zaczyna być dostępne, ale nie sądzę, że Kowary to zobaczą tak szybko.

Rzuciłem okiem na narzekanie na operatorów lokalnych. Mogę powiedzieć, jak chyba wiecie, że z doświadczenia: prowadzenia firmy ISP jest strasznie trudnym chlebem. Z jednej strony mamy oferty dwa razy droższe, ale przereklamowane. Z drugiej strony mamy siebie samych lokalnych operatorów, którzy próbują za normalną cenę coś zaoferować i z sobą konkurują zamiast się połączyć. Jednak, żeby coś zaoferować w normalnej cenie, opłacić łącze, ZUS i odprowadzić od tych marnych 54 zł Vat, potem podatki, nie zapominając dochodowy, opłacić tych co nie płacą, tych co dzielą się łączem z sąsiadami, usunąć awarię, wymieniać zasilacze itd, nie możemy zatrudnić serwisantów, bo musimy wszystko sami robić. Instalacja u klienta kosztuje od 200 do 350zł. Ale nikt tego nie chce płacić. Więc my, operatorzy to opłacamy i liczymy na to, że nie przeprowadzi się klient po 6 mcach, bo przecież dostał 3 mce za darmo ściąga po 100 giga tygodniowo i nie spłacona jest instalacja nawet w 1/3.

Lokalny biznes to lokalne miejsca pracy. Twój sąsiad to Twój kolega. Twój sąsiad u Ciebie kupi. Sąsiad Tobie ufa. Nie do końca. Tanio jest aż przeczytasz * i dodasz wszystko do kalkulatora i zobaczysz ile Cie ten darmowy tablet naprawdę kosztuje. Potem wiedz, że Twoje pieniądze nie idą do Twojego sąsiada, który kupi u Ciebie chleb, tylko pieniądze idą do Warszawy i są wydawane na reklamę. A z Warszawy idą w świat. To jest takie koło zamachowe, które wyciąga pieniądze ze wsi do miast. Że my dumni i z kolan powstający Polacy, walczący z wszystkim na szable tego nie widzimy jest kompletnie absurdalne.

Ja polecam lokalnych operatorów i lokalne firmy, bo takie firmy są fundamentem naszego lokalnego społeczeństwa, a nie orange i plus, t-mobile, play itd. Można argumentować, że lokalna firma nie świadczy usługę tak dobrze jak koncern. Po pierwsze. Nie jest zawsze tak i po drugie i tak trzeba dawać szanse i starać się kupować lokalnie. Lokalna firma może dobrze działać, jeśli się jej da szanse. Masa zleceń powoduje, że ktoś rośnie. Mało zleceń oznacza, że muszę iść ceną do góry, oszukiwać aby się utrzymać lub zamknąć.

To jest moje zdanie i każdy może robić co chcę. :)

pzdrw
rss5g
Nowy

Poprzednia strona

Powrót do Moje miasto